MENU
WYSZUKAJ:
Jesteś tutaj: BLOG / Magnez - pierwiastek niezbędny do życia

Magnez - pierwiastek niezbędny do życia

Magnez – zwykle niedoceniany, jest pierwiastkiem o szerokim spektrum działania.  Zaliczany do najcenniejszych biopierwiastków, pełni w ludzkim organizmie wyjątkową rolę. Bierze udział w przebiegu fotosyntezy,  uczestniczy w ważnych reakcjach bez którego niemożliwe byłoby życie zwierząt i ludzi. To również makroelement, niezmiernie ważny dla wielu funkcji życiowych człowieka.  Ten wyjątkowy pierwiastek decyduje o wydolności naszych układów: kostnego, nerwowego, trawiennego, krążenia, zwalcza miażdżycę, procesy starzenia się, wzmacnia mechanizmy obronne organizmu i jego podatność na powstanie nowotworów.  Ponadto wraz z wapniem i fosforem buduje kości i zęby. Jedną z najważniejszych funkcji magnezu jest wpływ na aktywność ponad 320 enzymów, które biorą udział w metabolizmie komórki. Optymalne stężenie tego pierwiastka jest bardzo ważne dla mózgu, mięśnia sercowego oraz mięśni szkieletowych. 

Magnez a ciąża

Ciąża to szczególny okres – zarówno dla przyszłej mamy, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w okresie ciąży jest efektem procesu tworzenia się nowych tkanek łożyska i płodu i wynosi ok. 400 mg na dobę. Od drugiego trymestru zapotrzebowanie na magnez gwałtownie rośnie. Dlatego więc  magnez w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobór tego pierwiastka u kobiety zachodzącej w ciążę prowadzi często do tzw. nadskurczliwości macicy i poronienia. Świadomie planowane macierzyństwo powinno więc dotyczyć m.in. dobrej suplementacji magnezu na trzy, cztery miesiące przed zajściem w ciążę.

Niedobór magnezu

Magnez decyduje o prawidłowej pracy układu odpornościowego i nerwowo-mięśniowego, bierze udział w budowie kości i zębów, zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, niedokrwiennej choroby serca, arytmii, astmy i cukrzycy typu 2. Dlatego jego niedobór może naprawdę utrudniać życie, powodując zawroty głowy, stany lękowe, drażliwość, bezsenność i depresję. Inaczej hipomagnezemia objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, silnymi skurczami nocnymi, drgającymi powiekami, a także nadmiernym męczeniem się podczas wysiłków fizycznego. Niedobór magnezu może być spowodowany nieodpowiednio zbilansowaną dietą lub następstwem różnych chorób. Znaczne niedobory obserwuje się szczególnie u młodzieży w wieku szkolnym i ludzi starszych.

Magnez w diecie

Dostarczanie organizmowi magnezu pochodzącego z naturalnych źródeł jest całkowicie bezpiecznie i pod taką postacią magnez przyjmować można w każdych ilościach. Największe ilości tego pierwiastka występują we wszystkich orzechach, roślinach zielonych strączkowych (soja), kukurydzy, awokado, bananach, ziarnach zbóż (kasza gryczana, jęczmienna), kakale czekoladzie. Nie ma obawy o przedawkowanie, gdy pochodzi z naturalnych źródeł. Dużo magnezu jest również w świeżych warzywach, a śladowe ilości w mięsie i mleku. Dobrym źródłem magnezu mogą być również wody mineralne, zwłaszcza wysoko zmineralizowane, i „twarda” woda pitna.

Przedawkowanie magnezu

Zbyt duża ilość magnezu w organizmie również nie jest bezpieczna. Nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do nudności, biegunek, zawrotów głowy czy nawet śpiączki.  Im więcej dostarczamy naszemu organizmowi magnezu, tym gorzej jest on przyswajany.

Rodzaje magnezu

Magnez można kupić w różnych formach. Najlepsze formy magnezu to chlorek magnezu, cytrynian magnezu, taurynian magnezu, jabłczan magnezu, chelat magnezu oraz węglan magnezu. Inne mniej bezpieczne formy magnezu to siarczan magnezu, który może wywołać ostre biegunki, jeśli go przedawkujemy oraz najmniej polecane tlenek magnezu, glutaminian i asparaginian magnezu.

Jak przyjmować chlorek magnezu?

Aby uzupełnić magnez potrzebna jest suplementacja, ale ta w postaci tabletek nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż prawie się nie wchłania, zdecydowanie najlepiej magnez wchłania się poprzez skórę, nie powodując przy tym skutków ubocznych. Wrzucenie w siebie nawet maksymalnej opisanej na opakowaniu dawki naraz nie będzie najlepszym pomysłem na szybkie uzupełnienie magnezu. Magnez należy bowiem do minerałów, który musi być dostarczany w małej ilości przez cały czas. Coraz większą popularność zdobywa siarczan i chlorek magnezu, który uzupełnia niedobory magnezu. Badania wykazały, że substancje te lepiej wchłaniają się przez skórę niż przewód pokarmowy, co sprawia, że kąpiele w solance to łatwy i przyjemny sposób, aby czerpać niesamowite korzyści wynikające ze stosowani tych soli  Najlepszym sposobem jest: dodanie siarczanu magnezu czy chlorku magnezu do kąpieli (2-3 szklanki na wannę) i moczenie się w takiej wodzie przez co najmniej 20-30 minut lub moczenie stóp w cieplej wodzie z ich dodatkiem.

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl

ZAREJESTRUJ ZAKUPY A OTRZYMASZ RABAT

Chcę rabat, zakładam konto!
Nie, dziękuję. Kupuję drożej.